środa, 29 września 2010

Whistle cord czyli sznurek do gwizdka…

SONY DSC Niedawno otrzymałem w prezencie gwizdek. A, że ów gwizdek jest nieocenionym narzędziem ułatwiającym mi pracę :-) doszedłem do wniosku, że należy w szczególny sposób ozdobić go ładnym sznureczkiem. Choć sznurek, który otrzymałem razem z gwizdkiem w pakiecie, był nieciekawy, marnej jakości i ogólnie mało względny, to jakość gwizdka jest bardzo wysoka. Uznałem zatem, że należy podkreślić jego walory dźwiękowe dodając do niego odpowiedni krawacik. Przy wyborze koloru, kierowałem się głownie faktem, iż celem podkreślenie wagi gwizdka i jego majestatu, powinien się wyróżniać na tle ubrania. Jako, że nie lubię zakładać na siebie niczego koloru żółtego, uznałem, że ten kolor będzie znakomity. Dodatkowe czarne wstawki wewnątrz plecionki oraz czarne elementy guzów tureckich, stępią delikatnie żarłoczny kolorek kanarkowy…:-)

SONY DSC SONY DSC

wtorek, 28 września 2010

Szyszka “pięciogwiazdkowa”...

Wykonałem breloczek do kluczy i zachodziłem w głowę, jak to “dzieło” nazwać. I proszę. Z pomocą przyszła mi pewna niewiasta, która ujrzawszy ów wyrób powiedziała: –O. Jaka ładna szyszka? Szyszka? Ok. Może być i szyszka. Węzeł składa się z pięciu niezależnie zawiązanych “Star knot”, czyli gwiazdek, połączonych ze sobą jedynie żyłami, z których składają się węzły.

SONY DSC SONY DSC

Szyszka … Nigdy bym na to nie wpadł… :-)

Guz turecki 2X26 jako breloczek

Długa odmiana, dość prostego do zawiązania, guza tureckiego, która składa się z dwóch biegnących niezależnie żył o różnej grubości. W środku splotu biegnie jedna żyła, którą na końcu węzła wieńczy odmiana węzełka który w języku angielskim nazywa się “Matthew Walker knot”, znany jako ”pojedyncza beczka”, oraz gustowny “krowi ogonek”.

SONY DSC SONY DSC

poniedziałek, 27 września 2010

A upleciesz mi kwiatek?

Oczywiście :-) A przynajmniej spróbuję :-) -Tylko taki żeby i listek miał jakiś i łodygę. -OK. I powstał taki twór. Pięciożyłowy “Star knot” czyli gwiazda, do tego kilka lub kilkanaście splotów “crown” czyli koronowych, w tzw. międzyczasie jeden jednożyłowy “trilobit” i tak powstaje coś, co przy odrobinie wyobraźni przypominać może kwiatek. :-)

SONY DSC SONY DSC

Trylobit :-)

Dawno temu przeglądając pewną książkę z węzłami, znalazłem węzełek, którego nazwa wywołała u mnie uśmiech. A to za sprawą swojej nazwy. Pewna Pani, prawie doktor, geologii opowiedziała mi kiedyś pocieszną historyjkę dotyczącą tego właśnie stworzonka, które ponoć można sobie wydłubać ze skały w Górach Świętokrzyskich. Węzełek jest mało skomplikowany ale pocieszny.

SONY DSC SONY DSC

piątek, 24 września 2010

Star knot czyli gwiazdka…

SONY DSC Jeden z nielicznych węzełków, którego wiązanie za każdym razem sprawia mi taką samą frajdę, jak gdy pierwszy raz go zawiązałem. Węzeł wiązany jest z 3 lub więcej żył. Najpopularniejsza odmiana powstaje z 5 niezależnych żył połączonych ze sobą końcami.

Można niekiedy spotkać również odmianę tego węzła wiązaną jednym tylko końcem liny. Można w ten sposób stworzyć węzeł o nieskończonej liczbie ramion. W tradycyjnym sposobie wiązania gwiazdka posiada tyle ramion, z ilu niezależnych żył była wiązana.

Zastosowań tego węzła jest bezliku. Może służyć jako element dekoracyjny, zakończenie liny lub stoper. Jest łatwy o połączenia z innymi węzłami a przy tym, w moim przekonaniu, całkiem interesujący i nietypowy.

SONY DSC SONY DSC

środa, 22 września 2010

Węzeł rzutkowy...?

SONY DSC Na wstępie należy nadmienić, że węzeł ów jest rzutkowy tylko z nazwy. Muszę przyznać, że żeglując czynnie ponad połowę swojego życia nigdy, ani razu, nie użyłem tego węzła jako obciążenia końca liny. Nie dlatego, że nie jestem “profesjonalistą” ;-) tylko dlatego, że on się do tego nie nadaje… Próbowałem kilka razy przyjąć, że lina jest dzięki niemu obciążona lepiej, lecz efekt był zwykle biegunowo odmienny od zamierzonego, powodując plątanie liny w locie. Nie uważam, aby zawiązanie na końcu liny podobnego węzełka miało prowadzić do zwiększenia odległości na jaką można rzucić linę. Przeciwnie, przeszkadza. Można go jednakże użyć jako węzeł mocujący linę do przedmiotów  rurowatych i długich; jako opaskę zabezpieczającą koniec liny. Zastosowań węzła rzutkowego jest bez liku. Natomiast w moim przekonaniu zupełnie nie nadaje się jako węzeł rzutkowy…

SONY DSC SONY DSC

Rattlesnake Tie knot czyli ogon grzechotnika…

Węzeł, którego innej polskiej nazwy nie znam. Konstrukcja opiera się na trzech żyłach oraz zaplecionej pomiędzy nimi kolejnej żyły. Wyróżnić można kilka typów tego samego węzła. Ta przedstawiona na zdjęciach jest odmianą potrójna tzn. opartą na trzech żyłach. Występuje również odmiana podwójna, poczwórna i.t.d. Za jego odmianę “pojedynczą” uznać można popularny węzeł rzutkowy. Koncepcja węzła nie jest skomplikowana. Węzeł dość łatwy do zawiązania o szerokim zastosowaniu. Może służyć jako element dekoracyjny, stoper na końcu liny, rodzaj uchwytu lub rzutki.

SONY DSC SONY DSC

wtorek, 21 września 2010

Snake knot czyli węzeł węża ...

Węzeł węża, podobnie jak wiele innych chińskich symboli w założeniu ma przynosić szczęście. Niektórzy sądzą, że symbolizuje swojego odpowiednika w chińskim zodiaku. “Wężowy” oplot stosowany był również jako element ubioru, czy też sposób dekoracji broni (mieczy, halabard, włóczni). Symbolizuje dodatkowo człowieka stabilnie stojącego na ziemi, mającego określone ściśle zasady postępowania, odporne na upływ czasu oraz trendy społeczne. A ponadto jest po prostu interesujący a przy tym dość łatwy do zawiązania.

SONY DSC SONY DSC

A. Odpowiadam na pytanie. To kółeczko pochodzi z tulei napędzającej talerze dysku twardego ;-)

Salomon’s Bar (ew. Cobra knot) czyli węzeł Salomona…

SONY DSC Kolejny węzeł, którego nazwa angielska została przetłumaczona dość niefortunnie. W istocie Salomon’s Bar można przetłumaczyć, jako Pas lub Taśma Salomona. Ten węzeł odnaleźć można również pod nazwą Cobra Knot z uwagi na fakt podwójnego oplotu, przeprowadzonego w obie strony. Powoduje to że węzeł staje się znacznie szerszy  lecz niewiele grubszy, przypominając spłaszczoną  głowę kobry królewskiej.Jednak oficjalne nazwa tego węzła to Pas Salomona. Ale dlaczego Salomona? Otóż legenda głosi, że sam Król Salomon we własnej osobie, był w posiadaniu laski, która było ponoć opleciona w ten szczególny sposób. Węzeł sam w sobie jest rzeczywiście dość ciekawy i mimo swojej prostoty, oparty jest bowiem na węzłach płaskich, prezentuje się ładnie. Breloczek oprócz węzła Salomona składa się również z małego Guza Tureckiego.

Dreamcatcher czyli Łapacz Snów

SONY DSCLegenda indiańska głosi, że odpowiednio wykonane obręcze
z plecionką w kształcie przypominającym pajęczynę odganiają koszmary senne. Łapią złe sny i przepuszczają jedynie dobre. Obecnie ten symbol białej magii traktowany jest raczej jako pamiątka, często przywożona z wypraw do Ameryki Północnej.
Z nudów wykonałem sobie dwa takie wynalazki. Jeden duży do powieszenia na ścianie a drugi, mniejszy jako naszyjnik. Nie jest
w prawdzie ozdobiony piórami i koralikami, lecz jest to wersja rozwojowa :-). Być może kolejne podejście będzie bardziej profesjonalne.

piątek, 17 września 2010

Globe Knot czyli równomierna kulka

Wiążąc węzły przez lata, borykałem sie z problemem niekształtnych kulek i gałek. Zawsze gdy wiązałem sferyczne guzy tureckie posiadające więcej niż 4 zwoje, zawsze pojawiał się problem nierównomiernego rozmieszczenia zwojów. Gdzieniegdzie pojawiał się zbyt duży odstęp a w innym miejscu było za ciasno. Problem się rozwiązał gdy nauczyłem się 48 Globe knot czyli idealnej kulki z 48 ścianami.

SONY DSC

Różaniec

Jakiś czas temu, w trakcie, gdy jak zwykle plątałem w palcach jakiś kawałek sznurka, zostałem zapytany:
-Hej, a czy dałbyś radę upleść dla mnie.... różaniec. - Nie ma pojęcia, ale mogę spróbować.... :-)
Składa się z plecionej, jednożyłowej, 6-ściennej rurki z rdzeniem bawełnianym skręcanym; 33 potrójnych, zaplecionych na niej guzów tureckich, dwukolorowych 4x3; plecionki 8-żyłowej, tworzącej krzyż, 4 guzów tureckich na końcach ramion krzyża; dwukolorowego węzła Salomona oraz jednej malutkiej potrójnej białej gałki bosmańskiej w sercu krzyża, zawierającej w sobie bardzo malutki, lecz znaczący detal, stanowiący dużą wartość sentymentalną.

Guz turecki (Turk's head)

Usłyszałem ostatnio pytanie.
-Ile jest odmian guzów tureckich? Bo za każdym razem jak coś zaplączesz, czy to okrągłe czy płaskie, czy niby tuleja, mówisz, że to guz...
Odpowiedź brzmi: Tyle ile sobie tylko wyobrazić można... Sposoby i wielkości wiązania guza tureckiego (Turk's head) może ograniczyć tylko wyobraźnia.

-No tak. Ale jak to się wiąże? Niektóre są takie skomplikowane, że trudno je ogarnąć umysłem.

- Nieprawda. Każdy guz ma taką samą zasadę wiązania. "RAZ NAD i RAZ POD"

Gałka czy guz?

Otóż spieszę z odpowiedzią. Jest to Gałka Bosmańska (Bosmanka) z angielskiego "małpia pięść". Węzeł stosuje się jako stoper na końcu liny lub element ozdobny.



Została wykorzystana między innymi jako ringa-bulina dzwonu na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, nawiasem mówiąc w moim przekonaniu WYJĄTKOWO niechlujnie zawiązana, ale cóż jaki dzwon taka giełda...


 Często bywa ona błędnie nazywana guzem tureckim, jednak guz turecki wygląda zupełnie inaczej i inny jest system jego wiązania. (o tym w innym poście).

czwartek, 16 września 2010

Na początek

Prosty breloczek do kluczyków od samochodu.

*bawełna pleciona czarna 1,5 mm
*bawełna skręcana biała 2 mm

Pleciony z jednej żyły, sześciokątny długi splot, guz turecki (turk's head), dwukolorowy 16x2 oraz 4x5.
I do tego oczywiści kółeczko do kluczy. :-)